Skip to content

Chráňte svoju kĺbovú chrupavku, oddiaľte potrebu operácie alebo výmeny kĺbu

Kĺbovou artrózou na Slovenku trpí viac ako štyristo tisíc ľudí. Ľudia sa často mylne domnievajú, že za vznikom artrózy je iba staroba (vek), nadmerné namáhanie, úrazy alebo dna. Následkom toho aj mylne pristupujú k liečbe, keď si kĺby mažú rôznymi „overenými“ masťami alebo jednoducho začnú užívať nadmerné množstvo liekov od bolesti.

Artrózu kĺbov spôsobuje postupný rozpad a úbytok kĺbovej chrupavky. Kĺbová chrupavka je krehká a má len veľmi malú regeneračnú schopnosť, preto je potrebné sa o ňu aktívne starať a chrániť ju. Úbytok chrupavky so sebou nesie aj zmeny vo vnútri kĺbu, v ktorom sa rozvinie chronický zápal, dochádza k úbytku a strate mazacej schopnosti vnútrokĺbovej tekutiny. Kĺbové plochy kostí sa začnú o seba trieť, čo sa prejavuje typickou bolesťou kĺbu a postupnou stratou jeho pohyblivosti. 

Vhodná kĺbová výživa a liečba kĺbovej chrupavky dokáže významne obmedziť až zastaviť ďalší postupný úbytok kĺbovej chrupavky a tým predĺžiť jej funkčnosť. Zároveň sa tým významne zníži zápal v kĺbe, čo vedie aj k obnoveniu mazacej schopnosti kĺbovej tekutiny. To vedie k zmierneniu bolesti kĺbu a zlepšeniu jeho pohyblivosti.

   Jednou z hlavných zložiek chrupavky je látka chondroitínsulfát. Práve chondroitínsulfát sa aktívne zabudováva do kĺbovej chrupavky, čím prispieva k jej výžive a ochrane pred ďalšou degradáciou a úbytkom. Ľudské telo si ho vie vytvárať iba v obmedzenom množstve, preto je vhodné ho prijímať vo forme napr. výživových doplnkov alebo medicínskych prípravkov. Ako však vybrať ten vhodný produkt?

Vhodným výživovým doplnkom pre výživu chrupavky je CHONDRO-BIOL. Tablety obsahujú unikátny neživočíšny chondroitínsulfát, ktorý má viac ako 90%-tnú podobu s chondroitínsulfátom, ktorý sa nachádza v ľudskej chrupavke. Preto má vysokú afinitu ku kĺbom a účinnejšie sa do chrupavky zabudováva, na rozdiel od produktov, ktoré obsahujú iba málo efektívny živočíšny chondroitínsulfát.

Ešte účinnejším preparátom v ochrane a regenerácii kĺbovej chrupavky je injekcia do kĺbu CHONDRO-HYAL. Injekcia obsahuje chondroitínsulfát, ktorý vyživuje chrupavku a pomáha tlmiť zápal v kĺbe. Naviac injekcia obsahuje aj kyselinu hyalurónovú, ktorá dodáva kĺbu mazivo. Lekár aplikuje CHONDRO-HYAL priamo do kĺbu pacienta raz za 6-9 mesiacov. Pacientovi sa uľaví od bolesti, zmierni zápal kĺbu a zabezpečí ochrana a výživa chrupavky.   „ Inovatívna a moderná kombinácia produktov CHONDRO-HYAL(injekčný chondroitínsulfát) a CHONDRO-BIOL (tabletový biologický chondroitínsulfát) bola vyvinutá firmou pharco v spolupráci s ortopédmi, špeciálne pre pacientov s artrózou kĺbov, s cieľom maximálne obmedziť resp. zabrániť postupnému úbytku kĺbovej chrupavky. Iba tak sa dá efektívne oddialiť pacientovi čas do prípadnej potreby operácie alebo výmeny kĺbu.“, povedal Dr. Blaško, riaditeľ spoločnosti pharco.

Článok odborne pripravil

MVDr. Peter Blaško
riaditeľ ORTOINOVA