Skip to content

Neriskujte zlomeninu krčka stehennej kosti, hrozí vám trvale znížená pohyblivosť, radí ortopéd.

Osteoporóza, alebo tiež ľudovo povedané, rednutie kostí, je chronické metabolické ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému úbytku kostného tkaniva. Kosť sa stáva redšou, pórovitou a následkom toho aj krehkejšou. Kosť stráca najmä vápnik, ale aj iné minerály. Najčastejšou príčinou je vek, nedostatok pohybu, u žien často aj menopauza. Čiastočne sa môže objavovať aj počas tehotenstva a dojčenia, kedy môže byť výšená spotreba vápnika organizmom a ten ho, pri nedostatku vo výžive, môže čerpať aj z kostí.

Typické príznaky osteoporózy sú bolesti chrbta, zvýšená náchylnosť k zlomeninám, znížená pohyblivosť, dokonca môže dôjsť k vytvoreniu hrbu (kyfóza).

Vysoko rizikové sú najmä ženy po menopauze (postmenopauzálna osteoporóza), kde môže priebeh osteoporózy nabrať nezvyčajne rýchle tempo. 

Jednoduché a rýchle vyšetrenie pomôže predísť aj zlomenine krčka stehennej kosti

Základom správnej diagnostiky je denzitometrické vyšetrenie kosti, obvykle členku, špeciálnym prístrojom. Oblasť členku sa vyšetruje zámerne, keďže ide o naviac zaťažené kostné tkanivo v tele. Práve tu sa začne rednutie kostí prejavovať najskôr. Denzitometer preskenuje kosť a identifikuje jej hustotu. Výsledok vyhodnotí počítač do niekoľkých minút. 

ORTOINOVA ponúka ultrasonografické a denzitometrické vyšetrenie osteoporózy

Ortopedická ambulancia ORTOINOVA (Pavlovičova 3, Bratislava, www.ortoinova.sk) poskytuje komplexné vyšetrenie na prítomnosť aj riziko rozvoja osteoporózy. Spočíva jednak vo vyšetrení päty denzitometrom a tiež USG prístrojom, aj v oblasti najviac rizikovej stehennej kosti a jej krčka. Následne lekár vyhodnotí, či je prítomná osteoporóza. Ak áno, určí stupeň jej závažnosti a rizika dopadu na pohyblivosť pacienta. 

Osteoporotické vyšetrenie v oblasti päty špeciálnym denzitometrom v ambulancii ORTOINOVA je navyše certifikované a bezpečné aj pre tehotné ženy

V prípade záujmu o špeciálne vyšetrenie na osteoporózu, sa môžete objednať na:

Tel. čísle 0948 395 168 (v pracovných dňoch 8.00 – 17.00) alebo na www.ortoinova.sk

MUDr. Tomáš Horňák, Ortoinova Bratislava
Napíšte nám