Skip to content

Trápia vás bolesti chrbtice?

 

MUDr. Pavol Patro, ortopéd

Odpovedá MUDr. Pavol Patro, ortopéd z ambulancie ORTOINOVA v Bratislave

Akútnu bolesť chrbtice si môžete privodiť náhle, najčastejšie pri nadmernej fyzickej záťaži.  „Vtedy dôjde k svalovej diskoordinácii. Pacient má silné bolesti a vyžaduje si to okamžitý lekársky zásah. Môže byť sprevádzaná poškodením platničky. Osobitnou kapitolou sú úrazy, kedy hrozia vážne poškodenia chrbtice,“ vysvetlil MUDr. Pavol Patro, ortopéd z ortopedickej ambulancie ORTOINOVA v Bratislave.   

Bolesť chrbta, krku či krížov by ste nikdy nemali podceňovať, pretože ak niečo zanedbáte, môžete mať doživotné následky. Presne takto sa môžete prepracovať až ku chronickej, teda dlhodobej bolesti. „Najčastejšou príčinou sú degeneratívne zmeny. Tie môžu vznikať od narodenia, ale môžu sa vyvinúť v ktoromkoľvek veku. Problémy sa môžu rozvíjať aj nesprávnym životným štýlom. Degeneratívne zmeny chrbtice sa týkajú nie len starších, ale často aj mladých ľudí, kvôli ich nedostatočnému pohybu. Veľa mladých ľudí nešportuje a trávi veľa času pred počítačom. Sedavé zamestnanie chrbtici tiež neprospieva,“ doplnil ortopéd. 

Je na čase vyhľadať lekára

Ak máte pocit, že vás začína bolieť chrbát, alebo ste si preťažili kríže, môžete na úvod siahnuť po géloch s analgetickým účinkom alebo náplastiach proti bolesti, ktoré kúpite v lekárni. Keď ale bolesti neustúpia ani po 6 hodinách, mali by ste už navštíviť odborníka v ortopedickej alebo neurologickej ambulancii. „Pacient bude klinicky a röntgenologicky vyšetrený, následne sa mu nasadí adekvátna liečba. Buď mu lekár predpíše medikamenty od bolesti, prípadne podstúpi infúznu terapiu,“ vysvetlil Patro.

Pri dlhodobých bolestiach chrbtice by ste sa určite nemali liečiť sami doma. „Najmä pri analgetikách a antireumatikách , ktoré si pacient nasadí sám, treba byť opatrný, pretože môžu mať nežiaduce účinky s inými užívanými liekmi,“ upozornil.

Nemyslite si, že proti bolesti chrbtice vám pomôže masáž. Práve naopak. „Neadekvátne masáže a manipulácia môžu spôsobiť vážne následky pre chrbticu. Pri akútnych problémoch pacientom neodporúčame ani cvičenie, naopak je potrebná kľudová liečba a byť v teple. Na rehabilitácie pacient môže ísť až po odbornom vyšetrení a odporúčaní ortopéda,“ doplnil lekár. 

Keď sa už zbavíte nepríjemnej bolesti, urobte niečo navyše pre svoje zdravie. Začnite s rehabilitáciou, plávaním, bicyklovaním, krátkou chôdzou, či jednoduchým cvičením. „Pri liečbe chrbtice je najvhodnejšia redukcia hmotnosti, a v rámci pohybu plávanie. Cvičenie pri problémoch s chrbticou odporúčam aspoň zo začiatku pod dohľadom fyzioterapeuta, kým sa človek naučí, čo je preňho dobré a čo nie,“ navrhuje ortopéd Pavol Patro.

Kĺbová výživa

Aby ste sa cítili fit, môžete vyskúšať aj doplnkovú liečbu. Pozitívny vplyv má užívanie kĺbovej výživy, ktorá podporuje liečbu väzivových štruktúr a okolitých tkanív.

„Pri problémoch spojených až s vyžarovaním koreňových bolestí alebo bolestí nervových štruktúr je ideálnym doliečovacím prostriedkom výživa podporujúca regeneráciu nervov bez vedľajších účinkov. Pacienti sú s takouto výživou obvykle spokojní,“ uzavrel MUDr. Pavol Patro, ortopéd z ortopedickej ambulancie ORTOINOVA v Bratislave.   

INFOBLOK

Dôležitá je prevencia

Prevenciou pred problémami s chrbticou je pohyb, ideálne plávanie. V rámci životného štýlu je dôležité dbať na zdravé stravovanie, zredukovať nadváhu, snažiť sa vyhýbať stresu, nesedieť hodiny zhrbený pred počítačom, hýbať sa a mať pozitívne myslenie. Aj vo vyššom veku sa to dá.

Napíšte nám